25.11.2021 20:00

XINDL X

BUY TICKETS

close

Pick a date

Pick a provider

Date 25.11.2021 20:00
Place O2 universum, Praha
Organizer Bestsport, a.s. Organizer
Download Orientační plán XINDL X Ticketmaster (134.60 Kb)
Price

690 - 890 CZK
---
wheelchairer + guide
490 CZK + 1 CZK

Sale / reservation Currently running on the Ticketmaster
Box offices
Box office - entry no. 1, O2 arena
Mon - Sun10:00 - 12:00
12:30 - 19:30
Event day10:00 - 1 hour after the start of the event
Information Bestsport, a.s. records of visitors and other persons in accordance with Privacy Policy.

Organizer – Bestsport, a.s.

Bestsport, a.s.

Pokyny pořadatele   – XINDL X

Vstupenka platí jen pro uvedený den, hodinu, akci, místo konání a sedadlo, je platná pouze s kontrolním ústřižkem a opravňuje k jednomu vstupu. Po opuštění místa konání akce pozbývá platnosti. Dodatečnými úpravami se stává vstupenka neplatnou. V případě uplynutí platnosti vstupenky, jejího poškození, zničení, ztráty nebo krádeže nelze vstupenku vyměnit ani nahradit její hodnotu ani poskytnout jinou kompenzaci. Další převod, prodej nebo zbavení se vstupenky bez písemného souhlasu pořadatele nebo pokus o další prodej za cenu vyšší, než je na vstupence vytištěna, způsobuje její neplatnost. Držiteli takové vstupenky bude odepřen vstup na místo konání akce nebo bude vyveden a zakládá to důvod pro zabavení vstupenky bez náhrady její nominální ceny nebo jiné kompenzace.

Vstupenka je cenina, její padělání a pozměňování je zakázáno. Pořadatel odepře vstup na akci všem držitelům takových vstupenek.

Zaplacené vstupné se nevrací, vstupenka se nevyměňuje. V případě zrušení akce zodpovídá za vrácení vstupného pořadatel. V případě zrušení akce uplatní držitel vstupenky nárok na vrácení vstupného dle pokynů pořadatele. Servisní poplatky se nevracejí. Náhrada zvláštních nákladů (např. hotel, jízdní výlohy) se neposkytuje. Změna programu vyhrazena. Datum a čas akce mohou být změněny bez upozornění.

Je zakázáno fotografování a pořizování obrazových a zvukových záznamů v průběhu akce včetně přestávek, vyjma malých kompaktních fotoaparátů. Dále je zakázáno vnášet do objektu kamery, profesionální fotoaparáty, tablety a zároveň je zakázáno používání laserových ukazovátek.

Pořadatel poskytuje slevy na vstupném vozíčkářům (držitelům průkazu ZTP/P) a jejich průvodcům.

Při plnění povinností vyplývajících z prodeje vstupenek bude IRSnet CZ s.r.o. postupovat ve shodě s platnými Obchodními podmínkami pro poskytování služby prodej vstupenek na sportovní a kulturní akce prostřednictvím prodejní sítě Ticketportal. Aktuální znění obchodních podmínek je k dispozici na www.ticketportal.cz.

 

Ondřej Ládek, a songwriter and screenwriter, better known by his pseudonym Xindl X, is releasing a new album on October 29, 2021. It is called Therapy and brings a colorful range of songs. It is the most distinctive and open, almost confessional album, which Xindl X will baptize and present to his fans at his biggest concert to date on November 25, 2021 at the O2 University in Prague.

Original date / place: 30.01.2021, O2 arena
New date / place: 25.11.2021, O2 universum
Tickets for the original date (January 30, 2021) remain valid.

On November 25 this year, a number of new and well-known songs will be performed with the 60-member Maranatha Gospel Choir, many interesting guests will perform and the show will also receive an unusual visual appearance by artist and director Ondřej Pfeiffer, author of all Xindl X animated clips. “I believe that it will be a unique and unrepeatable experience,” concludes Ondřej Ládek

 

Holders of tickets for the original date of January 30, 2021 to the original venue of the O2 arena concert will, depending on the type of ticket, be contacted directly by the relevant ticketing company or representative of the concert organizer. They will exchange the ticket to the new venue of the concert as follows:

1. Standing tickets
If you have standing tickets (regardless of whether they were purchased through Ticketmaster or Ticketportal), please keep them. These tickets are automatically valid for standing and for a concert at a new date and there is no need to exchange them.

2. Seating tickets – purchased in the TICKETMASTER network
To all holders of seating tickets purchased in the Ticketmaster network, the sales company will contact you in the near future and send new tickets with allocated seats to the O2 universe.

3. Seating tickets – purchased in the TICKETPORTAL network
All holders of seating tickets purchased in the Ticketportal network will be contacted by the concert organizer, Bestsport, and will soon send new tickets with allocated seats to the O2 universe.

4. Tickets purchased without prior reservation at Ticketmaster or Ticketportal branches
If you have purchased tickets without prior reservation at the stone branch, please proceed as follows:
• tickets purchased at Ticketmaster points of sale – contact the sales company from which you purchased tickets at www.ticketmaster.cz;
• tickets purchased at Ticketportal points of sale – regarding the exchange of tickets, write an e-mail to xindlx@bestsport.cz.

You can find all information at www.xindlx.cz, www.o2arena.cz nebo www.o2universum.cz.