30.11.2024 20:00

KALEO

Date 30.11.2024 20:00
Entry from 19:00
Place O2 universum, Praha
Organizer LIVE NATION CZECH REPUBLIC s.r.o. Organizer
Download Orientation plan KALEO Ticketmaster (137.70 Kb)
Orientation plan KALEO Ticketportal (223.47 Kb)
Price

CZK 1 290 – 1 790
---
wheelchairer + guide
CZK 1 490 + CZK 1

Order wheelchair tickets from Ticketmaster (ticket@ticketmaster.cz) and Ticketportal (rezervace@ticketportal.cz).

Sale / reservation Available in the Ticketmaster and Ticketportal sales networks
Box offices
Box office – entry no. 1, O2 arena
Mon - Fri9:00 - 12:00
12:30 - 17:00
Event day10:00 - 1 hour after the start of the event
Information Bestsport, a.s. records of visitors and other persons in accordance with Privacy Policy.

Organizer – LIVE NATION CZECH REPUBLIC s.r.o.

1. Majitel vstupenky je povinen nosit ji po celou dobu pobytu v O2 universum a na požádání pořadatele ji předložit ke kontrole. Vstupenka platí jen pro uvedený den, akci, místo konání, sedadlo. Je platná pouze s kontrolním ústřižkem a opravňuje k jednomu vstupu do arény. Po opuštění O2 universum pozbývá platnosti. Dodatečnými úpravami se stává vstupenka neplatnou. V případě uplynutí platnosti vstupenky, jejího poškození, zničení, ztráty nebo krádeže nelze vstupenku vyměnit ani nahradit její hodnotu ani poskytnout jinou kompenzaci. Další převod, prodej nebo zbavení se vstupenky bez písemného souhlasu pořadatele nebo pokus o další prodej za cenu vyšší, než je na vstupence vytištěna, způsobuje její neplatnost. Majiteli takové vstupenky bude odepřen vstup na místo konání akce nebo bude vyveden a zakládá to důvod pro zabavení vstupenky bez náhrady její nominální ceny nebo jiné kompenzace.
2. Vstupenka je cenina, její padělání a pozměňování je zakázáno. Pořadatel odepře vstup na akci všem majitelům takových vstupenek.
3. Zaplacené vstupné se nevrací, vstupenka se nevyměňuje. V případě zrušení akce zodpovídá za vrácení vstupného pořadatel. V případě zrušení akce uplatní majitel vstupenky nárok na vrácení vstupného dle pokynů pořadatele. Servisní poplatky se nevracejí. Náhrada zvláštních nákladů (např. hotel, jízdní výlohy) se neposkytuje. Změna programu vyhrazena. Datum a čas akce mohou být změněny bez upozornění.
4. Je zakázáno fotografování a pořizování obrazových a zvukových záznamů v průběhu akce včetně přestávek. Dále je zakázáno používání laserových ukazovátek, vnášet do objektu na akci kamery, profesionální fotoaparáty a tablety.
5. Na akci jsou poskytovány slevy. Pořadatel poskytuje slevy na vstupném držitelům průkazu ZTP/P – vozíčkářům a jejich průvodcům.
6. Při plnění povinností vyplývajících z prodeje vstupenek bude IRSnet CZ s.r.o. postupovat ve shodě s platnými obchodními podmínkami pro poskytování služby prodej vstupenek na sportovní a kulturní akce prostřednictvím prodejní sítě TICKETPORTAL. Aktuální znění obchodních podmínek je k dispozici na www.ticketportal.cz.

The Icelandic band Kaleo, lead by the charismatic JJ Julius Son, returns to Prague as part of the Payback tour, where they will present new work as well as guaranteed hits from previous years.

KALEO has also announced the UK & European leg of their “Payback Tour,” which will see the group headlining venues across the continent, including London’s iconic OVO Arena Wembley. The upcoming tour will feature support from Júníus Meyvant on all dates. Tickets for all dates are on sale now.

Multi-platinum, GRAMMY-nominated Icelandic rockers KALEO have shared their new single “Rock N Roller,” which is available now on all streaming platforms. After performing the fan-favorite track as part of their encore at countless shows since their inception, the band decided to record and release the song for their fans around the globe.

Speaking about “Rock N Roller,” KALEO’s JJ Julius Son shared, “I wrote it during the early days of KALEO. We started playing it right away and have been performing it in our set ever since, usually as the last song at our shows. When we went into the studio for our upcoming album, we all decided it was time to record a proper version of the track and finally release it to the world.”

“Rock N Roller” follows the band’s recent single “Lonely Cowboy” which was accompanied by a stunning performance videoshot inside Rome’s Historic Colosseum. The standalone track notably marked the group’s first new original music in three years. “Lonely Cowboy” hinges on a softly plucked acoustic guitar and sparse orchestration, while gruff, yet warm vocals remain the guiding force. “Guess it’s time to say goodbye to the rider of the night” sings vocalist, guitarist, pianist, songwriter, and producer JJ Julius Son as he paints a vivid picture underscored by a proud and intentional homage to Ennio Morricone.

THE OFFICIAL SELLERS OF TICKETS FOR THE EVENT ARE TICKETMASTER AND TICKETPORTAL. WE DO NOT WARRANT THE VALIDITY OF TICKETS PURCHASED FROM OTHER SELLERS.