O2 universum Praha rozezní poprvé v historii klasická hudba. PKF — Prague Philharmonia zde uvede Beethovenovu Devátou symfonii

11. listopadu 2019
13. listopadu ve 20 hodin rozezní prostory nově otevřeného největšího multifunkčního kulturního a kongresového centra ve střední Evropě – O2 universum Praha – poprvé v historii klasická hudba. V předvečer 30. výročí sametové revoluce zde orchestr PKF — Prague Philharmonia pod taktovkou svého šéfdirigenta Emmanuela Villauma uvede symbolicky Devátou symfonii Ludwiga van Beethovena.

Ve svém českém debutu se v sopránovém partu představí libanonsko-kanadská pěvkyně, držitelka nominací na International Opera Award 2019 a Juno Award 2019, Joyce El-Khoury. „Když zazní první takty ze čtvrté věty Deváté symfonie a já jsem na scéně, cítím se nesmírně šťastná, že žiji a že mohu zpívat tuto krásnou hudbu. Óda na radost je poselstvím jednoty, svobody, radosti a nejvyšší formy humanity. Mnoho zpěváků říká, že zpívat Beethovena je obtížné, a já v určitém ohledu chápu proč. Ale v tuto chvíli musíte prostě vnímat svůj hlas jako instrument, na který hrajete nejlépe, jak umíte. Mně osobně dovoluje Beethovenova hudba zpívat srdcem, a to je pro mne nejdůležitější,“ vyjádřila se Joyce El-Khoury k Beethovenově Deváté. Jejími partnery budou francouzská mezzosopranistka Stéphanie dOustrac, proslulý novozélandský tenorista Simon ONeill a ruský basista Dmitrij Belosselskij. Sborového partu se ujme Pražský filharmonický sbor pod vedením Lukáše Vasilka.

 „Prostory O2 universa byly navrhovány s vizí otevřít se všem typům hudby, všem typům umění, včetně hudby klasické.  Beethovenova Devátá symfonie je výjimečná událost tím, že to je první koncert klasické hudby v těchto prostorách, a mám radost, že se potvrzuje multifunkcionalita O2 universa, kdy prostory mohou sloužit i tomuto žánru,“ dodává Robert Schaffer, předseda představenstva a generální ředitel akciové společnosti Bestsport, která je pořadatelem koncertu. Za projektem stojí také tradiční partner významných kulturních akcí – Komerční banka a.s., která nad projektem převzala generální partnerství.  „V tomto koncertu se prolínají dvě nám velmi blízké a sympatické linie – tradiční podpora Komerční banky jedinečným kulturním projektům, které se vymykají běžné nabídce, a naše generální partnerství s orchestrem PKF — Prague Philharmonia, které za dva roky spolupráce přineslo celou řadu unikátních hudebních počinů,“ uvádí Michal Teubner, specialista externí komunikace Komerční banky.

Koncert se svým charakterem a poselstvím připojuje k oslavám 30 let od sametové revoluce. „Beethovenova hudba se v závěru Deváté symfonie stává nejen uměním, ale až jakousi politickou či sociální misí. Myslím si dokonce, že v těchto momentech se mnozí cítí jako lepší lidé,“ uzavírá dirigent večera, Emmanuel Villaume.

Poslední vstupenky jsou k dispozici v síti společnosti Ticketmaster nebo online na www.ticketmaster.cz.