Multifunkční kongresové a kulturní centrum O2 universum bylo zkolaudováno

25. června 2019
Zahájení provozu nového multifunkčního kulturního a kongresového centra O2 universum se blíží - 26. září se v komplexu jako první interpret představí nejpopulárnější česká skupina Kabát. Otevření už nic nebrání - v uplynulých týdnech byla stavba zkolaudována. Společnost Bestsport, která vlastní a provozuje O2 arenu, dostavuje komplex v místě, označovaném jako tzv. malá arena. Zároveň už Bestsport začal s výstavbou hotelu, který vznikne na prostranství vedle O2 areny.

“Jsme rádi, že po cca dvaceti měsících stavebního procesu jsme bez větších komplikací získali kolaudační rozhodnutí. Nyní bude probíhat převzetí stavby od zhotovitele, následně nás čekají zátěžové zkoušky a pak už na konci září otevření. Postará se o něj skupina Kabát, přičemž výnos z prvního oficiálního koncertu navíc půjde na dobrou věc, Nadaci Dejme dětem šanci,” říká Robert Schaffer, předseda představenstva a generální ředitel společnosti Bestsport a O2areny.

Po dostavbě dostane komplex Oareny a Ouniversum nový rozměr – díky vzájemnému propojení na všech čtyřech plánovaných podlažích získáváme prostor až pro 28 tisíc návštěvníků s dostatkem výstavní plochy, restaurací všech kategorií a téměř neomezenými možnosti pro jakékoli uspořádání prostoru dle přání klienta,” dodal.

Nový komplex Ouniversum, který přímo navazuje na budovu Oareny z jižní strany, se rozkládá na čtyřech podlažích a má celkovou plochou téměř 50 tisíc m2. Bude disponovat až 21 sály různých velikostí s celkovou kapacitou 10 000 návštěvníků. Největší sál s kapacitou až 4,5 tisíc osob bude využíván jako prostor pro pořádání středně velkých koncertů a sportovních utkání. Na všech patrech celého komplexu bude k dispozici 13 000 mprostoru pro výstavy a komerční využití. 

Nové kongresové centrum O2universum projektovala stejně jako Oarenu společnost ATIP – architekti Martina Vladimír Vokatí. Rozpočet výstavby multifunkčního komplexu byl cca 1,2 mld. Kč.

V permanenci bude nový komplex hned po otevření – v programu figuruje několik akcí: historicky prvním koncertem klasické hudby bude ve středu 13. listopadu Symfonie č. 9 d moll op. 125 Ludwiga van Beethovena v podání PKF – Prague Philharmonia pod taktovkou francouzského dirigenta Emmanuela Villauma. 

Na podzim se v Ouniversum představí tanečnice,houslistka a jedna z komerčně nejúspěšnějších hudebnic posledních let Lindsey Stirling. V závěru října se do České republiky vrátí Volbeat, jednaz nejúspěšnějších dánských rockových kapel posledních dvou dekád a na úvod listopadu se v české metropoli představí slavný jazzový klavirista Herbie Hancock.V prosinci vystoupí v O2 universum Tomáš Klus s Cílovou skupinou a Janáčkovou filharmonií Ostrava, představí se zpěvačka Ewa Farna s Karlovarským symfonickýmorchestrem, naplánován je také večer National Geographic: Symfonie našeho světa i koncert rockové kapely Dymytry.

Ouniversum by mělo sloužit jako moderní centrum zejména pro pořádání velkých mezinárodních kongresů a  korporátních akcí. Na podzim 2020 se uskuteční Světový kongres anesteziologů.

Ačkoliv je stavba O2 universum je ve finální fázi, ruch v okolí O2 areny neutichne – v uplynulých dnech totiž začala výstavba nového hotelu, který doplní celý komplex.

“Už nyní evidujeme zejména u zahraničních koncertů a větších sportovních akcí poptávku po ubytovací kapacitě. Ve chvíli, kdy ke stávající areně doplníme ještě největší kongresové centrum v zemi, je připojení hotelu hned vedle obou objektů logickým krokem,”řekl Robert Schaffer.

Hotel čtyřhvězdičkové úrovně nabídne 300 pokojů a sedm konferenčních místností o velikosti 15 – 300 osob. Hotelová restaurace bude disponovat kapacitou 270 míst. Otevření nového moderního hotelu je naplánováno na rok 2021.