V Praze vzniká multifunkční kongresové a kulturní centrum s názvem O2 universum

10. dubna 2018
V Praze vzniká nové multifunkční a kongresové centrum. Společnost Bestsport, která vlastní a provozuje O2 arenu, dostaví komplex v místě, označovaném jako tzv. malá arena. Centrum ponese název O2 universum. Rozpočet výstavby je cca 1,2 mld. Kč.

O2 arena za období svého fungování prokázala schopnost úspěšně pořádat největší světové hudební nebo sportovní akce, ale zároveň jsme si dlouhodobě uvědomovali, že přímo v rámci objektu máme k dispozici rozsáhlý prostor, který není efektivně využíván,” říká Robert Schaffer, předseda představenstva a generální ředitel společnosti Bestsport a O2 areny. “Navíc jsme vnímali zájmy promotérů a organizátorů, kteří do Prahy resp. přímo k nám do areny chtěli umístit atraktivní akce, u nichž byl ale otazník ohledně odpovídajícího prostoru. V druhé polovině roku 2015 proto došlo k prvním seriózním úvahám o přestavbě a padlo rozhodnutí ‚malou arénu‘ dostavět.”

O2_universum
 Multifunkční centrum vzniká v prostorách takzvané „malé arény“, která byla postavena ve stejné době jako O2 arena, tedy v letech 2003 až 2004. Tehdejším záměrem bylo vedle O2 areny disponovat i tréninkovou plochou, původně určenou jako druhou plochu pro mistrovství světa v hokeji 2004. K dispozici měly být další plochy pro sportovní a komerční využití. Už v době výstavby O2 areny se však dokončení tzv. “malé areny” zastavilo a prostor byl v podobě hrubé stavby zakonzervován, využíván pouze ke skladovacím účelům.

O2_universum03
 Nový komplex, který přímo navazuje na budovu O2 areny z jižní strany, se rozkládá na čtyřech podlažích a má celkovou plochou téměř 50 tisíc m2. “Malá arena” bude po dostavbě disponovat až 21 sály různých velikostí s celkovou kapacitou 10 000 návštěvníků. Největší sál s kapacitou až 4,5 tisíc osob bude využíván jako prostor pro pořádání středně velkých koncertů a sportovních utkání. Na všech patrech celého komplexu bude k dispozici 13 000 m2 prostoru pro výstavy a komerční využití.

O2 universum by mělo sloužit jako moderní centrum zejména pro pořádání velkých mezinárodních kongresů a  korporátních akcí. “Naším hlavním záměrem je přivést kongresové akce, které se dříve do Prahy nevešly – buď počtem účastníků, anebo požadavky na výstavní plochy spojené s kongresem. Cílem jsou taktéž korporátní akce, vánoční večírky, ale samozřejmě v programu nebudou chybět kulturní akce nebo koncerty, pro které je O2 arena příliš velká,” vysvětluje Marek Chmátal, business development director, odpovědný za oblast korporátních akcí a kongresů.

O2_universum02
 “O2 universum bude po dokončení prostorem pro mezinárodní kongresy, jaký v Česku dosud neexistoval.  Díky možnosti propojit nově dostavovaný komplex se stávající O2 arenou na všech čtyřech plánovaných podlažích získáváme prostor až pro 28 tisíc návštěvníků s dostatkem výstavní plochy, restaurací všech kategorií a téměř neomezenými možnosti pro jakékoli uspořádání prostoru dle přání klienta,” dodává Schaffer.

Stejně jako O2 arenu i nové kongresové centrum O2 universum projektovala společnost ATIP – architekti Martin a Vladimír Vokatí. Architektonický návrh se vyvíjel více než rok a půl, zčásti byl určen stávající stavbou a ve finální fázi sleduje původní obvodové stěny. Přestavba objektu začala v říjnu 2017. Aktuálne končí velká většina bouracích prací a projekt se dostává do fáze stavebních prací.  Rozpočet výstavby multifunkčního komplexu je cca 1,2 mld. Kč.

O2_universum04
 Multifunkční komplex ponese název O2 universum. “Pojem ‘universum‘ dokonale vystihuje podstatu a hlavní charakteristiky objektu – nabízíme klientům a návštěvníkům díky různým možnostem konfigurací sálů prostor univerzální a zdánlivě v podstatě neomezený, kompaktní, ale zároveň hodně rozsáhlý,” vysvětluje Schaffer. Dokončení O2 universum je naplánováno na léto roku 2019.

Bestsport, prozovatel  O2 areny – jedné z nejmodernějších multifunkčních hal v Evropě s kapacitou až 20 tisíc míst – je členem skupiny PPF. Ta investuje do řady odvětví od bankovnictví a finančních služeb přes telekomunikace, biotechnologie, pojišťovnictví, nemovitosti až po zemědělství. PPF působí v Evropě, Rusku, Asii a Severní Americe. Skupina vlastní aktiva přesahující 27 miliard eur (k 31. 12. 2016).